Melikşah'dan İkide İki!

30.04.2016
Ünilig Finaller Erkekler Basketbol’un ikinci gününde son şampiyon Kayseri Melikşah Üniversitesi ile Ankara Turgut Özal Üniversitesi karşı karşıya geldi.

Maça iki taraf da oldukça istekli başladı. Hızlı hücumlarla potaya gitmeye çalışan Turgut Özal Üniversitesi karşısında Melikşah Üniversitesi pota altında uzunlarıyla skor üretmeye çalıştı. Hakan Çetin’in başarılı penetreleriyle skor avantajını elinde tutmayı başaran Ankara temsilcisi ilk periyottan 27-23‘lük skorla önde ayrıldı.

İkinci çeyrekte savunmasının sertliğini arttıran Melikşah Üniversitesi periyotun bitimine 5 dakika kala Mihailo’nun sayılarıyla durumu 32-32’ye getirdi. Melikşah Üniversitesi’nin baskılı oyununa karşı sayı üretmekte zorlanan Turgut Özal Üniversitesi skor avantajını rakibine kaptırdı. Takımlar soyunma odasına 43-42’lik Melikşah Üniversitesi’nin üstünlüğüyle gitti.

Büyük çekişmeye sahne olan üçüncü çeyrekte, iki takım da savunmada minimum hatayla oynadı. Bu durum çeyrek skorunun düşük olmasına neden olsa da, parkedeki mücadele görülmeye değerdi. Periyotun üç dakikasına girilirken Melikşah Üniversitesi guardı Fatih Güraslan’ın sayıları ile Melikşah Üniversitesi skoru 57-51’e getirdi. Bu dakikadan itibaren oyuna ağırlığını koyan Kayseri ekibi üçüncü çeyreği 63-58 önde kapadı.

Son çeyreğe Ayberk’in arka arkaya bulduğu iki üçlükle hızlı başlayan Ankara Turgut Özal Üniversitesi maça yeniden ortak oldu ve skoru 65-64’e getirdi. Ancak istekli oyununu sürdüren Melikşah Üniversitesi,  bitime 5 dakika kala Yangue Franck’in şık alley oop smacıyla farkı çift hanelere taşıdı, 76-66. Bu dakikadan sonra oyunun kontrolünü eline alan Kayseri Melikşah Üniversitesi 88-72‘lik skorla ikinci maçında ikinci galibiyetine ulaştı.

Maç sonu çekilen galibiyet fotoğrafının ardından maçı yorumlayan Melikşah Üniversitesi’nin 6 numaralı oyuncusu Fatih Güraslan “Kazanmamız gereken bir maçtı. Biraz geç olsa da maçı kopardık ve kazanmayı bildik. Yarınki maçımızı da kazanıp final grubundan birinci olarak çıkmayı hedefliyoruz” dedi.