Sadece Tesiste Değil, Tüm Kampüste Spor

20.09.2017
20 Eylül Dünya Üniversiteler Günü Kutlandı

20 Eylül Dünya Üniversite Spor Günü spor dünyası için özel bir gün. Spor kültürünün gelişmesinde ve yaygınlaşmasında önemli bir rol oynayan üniversiteler yaptıkları etkinlikler, festivaller ve öğrencilere devamlı olarak sağladıkları hizmetlerle ülkemizdeki spor bilincine büyük katkı sağlamaktadırlar. 

Sadece sağlıklı bir yaşam ve formda kalmak isteyen gençlere değil, geleceğini spor üzerine inşa etmek isteyen bireylere de çeşitli branşlarda oluşturulmuş kulüp ve takımlarda boy gösterme şansı veren üniversiteler, kendi bünyelerinde olan spor salonları, sahalar, havuzlar ve çeşitli etkinlik alanlarında öğrencilere ücretsiz hizmetler sunmaktadırlar.

Gençlik ve Spor Bakanlığı da bu alanda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek Ünilig ile farklı üniversitelerden öğrencilerin bir araya geldikleri bir platform oluşturdu. Sunulan hizmetlerden yararlanan öğrencilerimiz, üniversitelerin kendi turnuvaları gibi sınırlı süreli yerel etkinliklerin yanı sıra  Ünilig platformunda da kendilerini ve üniversitelerini temsil etmekte ve öğrenimlerinin yanında aktif olarak spor yapabilmektedirler.

Gösterilen büyük gayretlerin bir kutlaması gibi olan 20 Eylül Dünya Üniversite Spor Günü tüm dünyada kampüslerde ve sahalarda coşkuyla kutlanıyor. Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu da bu alanda pek çok çalışma yürütüyor.

Dünya Üniversite Spor Günü Türkiye’de nasıl kutlandı?

Dünya Üniversite Spor Günü’nü kutlamak amacıyla her üniversiteye yazılar gönderen Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF), üniversitelerde sporun önemini vurgulamak ve öğrencilerle yüz yüze iletişime geçmek için 23-30 Ekim tarihleri arasında Dünya Üniversiteler Güreş Şampiyonası’nın yapılacağı Çorum Hitit Üniversitesi BESYO Spor Salonu’nda tören ve etkinlik düzenledi. 

Katılımın yoğun olduğu etkinliğe Federasyon Başkanı Prof. Dr. Kemal TAMER, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin ALKAN, Çorum Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü, Genel Müdürlük Temsilcisi ve Federasyon Yöneticileri de katıldı.

Sporun sadece tesislerde değil tamamen kampüste oluşundan ve genç kuşaklardaki spor bilincinden mutluluk duyuyor, tüm üniversitelerimizin ve öğrencilerimizin Dünya Üniversiteler Spor Günü’nü kutluyoruz.