Ünilig Erzurum Kış Spor Oyunları Sona Erdi

27.03.2017
Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinasyonunda organize edilen ve Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından yürütülen Ünilig kapsamında bu yıl Erzurum'da üçüncüsü düzenlenen “Kış Spor Oyunları” sona erdi

21 – 26 Mart tarihleri arasında Erzurum’un ev sahipliğinde yapılan kış oyunlarına 5 branşta, 33 üniversite ve toplam 720 sporcu katıldı. Yönetim, teknik heyetler ve hakemler ile birlikte yaklaşık 1000 kişinin aktif olduğu organizasyonda karşılaşmalar, Palandöken Kayak Merkezi, Olimpik Buz Hokeyi Salonları, Kandilli Kayak Merkezi ve GHSİM Curling Arena’da yapıldı.

Spor Genel Müdürlüğü'nü temsilen Savaş Keskin, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer ve organizasyona destek veren Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in katıldığı basın toplantısıyla basına tanıtılan turnuvada sporcular, Buz Hokeyi, Curling, Kayaklı Koşu, Kayak ve Snowboard branşlarında şampiyonluğa ulaşmak için çalıştılar.

Buz Hokeyi 

Erzurum Olimpik Buz Hokeyi sahalarında 21 – 26 Mart tarihleri arasında yapılan Buz Hokeyi branşına katılan üniversiteler arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi, hem bayanlar hem de erkeklerde birinci olarak çifte sevinç yaşadı. Bayanlarda ikinci Ankara Hacettepe Üniversitesi, üçüncü ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi olurken, erkeklerde ikinciliği Kocaeli Üniversitesi üçüncülüğü ise İstanbul Üniversitesi omuzladı. 

Curling

Türkiye’nin tek Curling sahası olan Erzurum Curling Arenada oynanan Curling branşında da Erzurum Üniversitesi hem bayanlarda hem de erkeklerde birinciliği elde etti. Finalde rakibi Erzurum Atatürk Üniversitesine yenilen Dokuz Eylül Üniversitesi bayanlar branşında ikinci olurken, Erzurum Teknik üniversitesi üçüncü oldu. Erkekler branşında ise ikinciliği Kocaeli Üniversitesi elde ederken, üçüncülük karşılaşmasında rakibi Erzurum Teknik Üniversitesini geçen İstanbul Teknik Üniversitesi gülen taraf oldu. 

Snowboard

Palandöken Kayak Merkezinde yapılan Snowboard branşı da birbirinden renkli anlara sahne oldu. Snowboard branşında yarışan üniversiteler, hem izleyicilere seyir zevki yüksek iki gün yaşattılar hem de kış sporlarında ne kadar başarılı olduklarını gösterdiler. Snowboard Bayanlarda şampiyonluğu Koç Üniversitesi kazanırken, ikinci İstanbul Üniversitesi, üçüncü İstanbul Teknik Üniversitesi oldu. Erkeklerde ise birinciliği Erzurum Atatürk Üniversitesi omuzlarken, ikinci İstanbul Aydın Üniversitesi, üçüncü de bayanlarda olduğu gibi İstanbul Üniversitesi oldu.  

Kayaklı Koşu 

Kandilli Kayak Merkezlerinde yapılan . Kayaklı koşu branşı sporcular için çok zorlu bir geçti. Kar üzerinde kayak takımlarıyla hem koşup hem kayarak liderliği ele almak isteyen sporcuların azimleri ise görülmeye değerdi.  Bayanlarda Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi bu zor branşın gülen tarafı olurken, ikinci Kayseri Erciyes Üniversitesi ve üçüncü Atatürk Üniversitesi oldu. Erkeklerde ise, bayanlarda olduğu gibi Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi podyuma birinci olarak çıkarken, Erciyes Üniversitesi ikinci, Atatürk Üniversitesi ise üçüncü olarak kupa kaldırdılar. 

Kayak (Alp Disiplini)

Palakdöken Kayak Merkezinde yapılan Kayak branşında da üniversiteli sporcularımızın Kış Sporlarına olan merakları ve bu alandaki başarıları bir kez daha  gözler önüne serildi. Zorlu geçen parkuru Bayanlarda Koç Üniversitesi birinci olarak tamamlarken ikinciliği Yeditepe Üniversitesi, üçüncülüğü ise Erciyes Üniversitesi aldı. Erkeklerde Erzurum Atatürk Üniversitesi birinci olarak, kış sporlarının her branşında başarılı olduklarını bir kez daha kanıtladı. İkinci olan İstanbul Üniversitesi ve üçüncü olan Uludağ Üniversitesi de podyumda zaferlerinin haklı mutluluğunu yaşayarak boy gösterdiler.

Üniversiteler Spor Ligi Kış Spor Oyunları, Erzurum’da bir resital havasında geçti ve Türkiye’nin genç sporcularının hem spor kültürünün gelişimi hem de başarı olarak giderek yükselen potansiyellerini bir kez daha gösterdi.