Yelken Branşında Her Şey Hazır

16.12.2016
Ünilig kapsamına bu yıl dahil edilen ve Türkiye Yelken Federasyonu tarafından yürütülecek olan Yelken branşında ayrıntılar belirlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü destekleriyle her yıl daha da büyüyen Ünilig'e, bu yıl da Yelken branşını dahil oldu. 2016 - 2017 sezonunda Üniversitelerin Yelken takımları da Ünilig kapsamında yarışmaya başlayacak olmanın heyecanıyla ayrıntıların ve kuralların ne olacağı beklemeye başladı. 

Merakla beklenen şartname ise geçtiğimiz günlerde açıklandı. İşte o teknik şartnameden önemli detaylar. 

Kaç Takım Yer Alacak?

Bu yıl Yelken branşına dahil olabilecek takım sayısı 16 ya da 25 takım olarak belirlendi. Arasında kalan sayılar da dahil olmaksızın ya 16 ya da 25 takım bu yıl Yelken branşına dahil olabilecek. 10 Nisan günü bitecek kayıt işlemlerinde takımlar başvuru sırasına göre değerlendirilecek. 

Takımlar Kaç Kişi Olacak? 

Yelken branşında yarışacak takımlar en az 2 kadın ve 2 erkek olmak üzere toplamda 9 kişiden oluşmak zorunda olacak. Teknelerin üzerinde ise yine en az biri erkek ve kadın olmak üzere toplam 5 kişi olacak. 

Platu 25'ler Yarışacak 

Yelken Federasyonu tarafından açıklanan talimatlar doğrultusunda en çok merak edilen sorulardan biri cevap buluyor. Ünilig, Yelken branşında Platu 25'leri izleyeceğiz yarışırken. 

Format Belli, Fleet Race.

Match Race, Fleet Race ve Team Race olmak üzere farklı formatları bulunan yelken sporunda Üniversite takımlarımız Fleet Race formatında yarışacaklar. 

Peki Nedir Fleet Race? 

Fleet Race, her üniversitenin teknelerinin aynı anda start aldığı ve birbirleriyle yarıştığı bir formattır. Önemli olan diğer tekneleri geçerek birinci olarak yarışı tamamlamaktır. 

Yarışmalar Ne Zaman Yapılacak? 

Nisan'da kayıtların son bulacağı branşta yarışmalar da Nisan - Mayıs aylarında 3 etap olarak yapılacak.