Antalya'da Ragbi Fırtınası Esti

13.03.2017
Antalya Belek'te yapılan Ünilig ragbi branşı grup maçlarında finalistler belirlendi. Milli Takım teknik heyetinin de izlediği maçlar nefes kesti.

Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Ünilig Elemeleri, Belek'te yapıldı. Organizasyona 10'u bayan olmak üzere 28 üniversite takımı katıldı. Sporun yedi kişilik oynanan türünde kıyasıya mücadele veren takımlar, sadece rakipleriyle değil hava koşulları ile de savaştı. 9-11 Mart tarihlerindeki turnuvanın genelinde yağmur hakimdi. Ancak her açıklamalarında Ragbi'yi gönülden sevdiklerini belirten oyuncular, yoğun fikstüre ve hava koşullarına aldırış etmeden 'savaştı.'

Organizasyonda finallere ise erkeklerde Anadolu Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi kaldı.

Bayanlarda ise 19 Mayıs Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi Trakya Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi Mayıs'taki finalde yer almaya hak kazandı. Anadolu ÜniversitesiBayan Ragbi Takımı, namağlup olarak elemeleri tamamladı ve geçen seneki şampiyonluğunun ardından bu sene de favori olduğunu kanıtladı.

3 günde 56 Rugby maçının yapılınca sakatlıklar da kaçınılmaz oldu. Sık sık sağlık ekibi sahaya girmek zorunda kaldı, turnuvayı sakatlık nedeniyle tamamlayanlar oldu.

Turnuvayı Rugby Federasyonu başkanı Murat Pazan, Milli Takım Antrenörü Charokee Sylvain Ngue, yardımcıları Erkan Göral ve Engin Yüksel, fizik kondisyoner Rachid Arnouss da takip etti. Yeni kurulacak Türkiye Rugby Milli Takımı için hazırlık yapan teknik ekip, genç yetenekleri izledi.

Ayrıca turnuvada yabancı oyuncular da forma giydi. Bu isimlerden biri olan Solomon, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi adına mücadele etti. Zambiyalı Solomon, mücadelesiyle alkış topladı.

Organizasyon sonrası konuşan Milli Takım'ın fizik kondisyoneri Faslı Rachid Arnouss, "Rugby'de kondisyon çok önemli. Şu anda yeni bir sistem var. Daha iyi olacak. Güçlü, iradeli gençler var. Yenileri seçtik. Sadece birlik olup çalışmak lazım. Tecrübe lazım. En büyük eksik bu turnuvada fizik. Sporcular daha fazla fizik çalışmalı. Daha yüksek seviyelere çıkmamız için daha çok çalışmamız gerekiyor. Artık şimdi yeni federasyon var ve daha iyi olacağız. Organizasyonu düzenleyen Üniversite Sporları Federasyonu'na da çok teşekkürler. Herkesin destek vermesi gerek." dedi.