Uzatmalara Giden Müthiş Maçta Gülen Taraf Fırat Üniversitesi

02.05.2017
Ünilig Erkekler Hentbol Finalleri ikinci yarı final maçında Elazığ Fırat Üniversitesi ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi karşı karşıya geldi.

Turnuvanın en çekişmeli mücadelesinin yaşandığı maçın normal süresi 30 – 30 beraber tamamlandı. Maça eklenen 5’er dakikalık iki uzatma devresi de kıran kırana bir mücadeleye sahne olurken maçın galibini son saniyeler belirledi ve Elazığ Fırat Üniversitesi rakibini 34 – 33 yenerek finale kalan takım oldu.

Maçta oldukça hızlı başladı,  bir süre karşılıklı gollerle skor eşitliği devam etse de ilk on dakika geçilirken Fırat Üniversitesi takımı iki gollük bir üstünlük kurmayı başardı.  İlerleyen dakikalarda ODTÜ skora tekrar denge getirmeyi başarınca oldukça çekişmeli dakikalar yaşandı ve ilk devrenin son 5 dakikasına 12 – 12 beraberlikle girildi.  Çok hızlı geçen son dakikaların ardından maçta ilk devre 16 – 16 beraberlikle tamamlandı.

Rekabet ikinci yarıda da kaldığı yerden devam etti, ikinci devrenin ilk on dakikasında da goller karşılıklı gelince takımlar birbirlerine üstünlük kurmayı başaramadı. Bu dakikalarda başarılı savunma yapan ODTÜ gollük bir üstünlük yakalamayı başarsa da Fırat Üniversitesi’nin uzaktan şutlarla bulduğu gollere engel olamayınca oyun tekrar başa baş duruma geldi. Maçta son 5 dakikaya 27 – 27 berabere girilince son dakikalar müthiş bir mücadeleye sahne oldu. Son iki dakikaya 2 gol farkla Fırat Üniversitesi üstünlüğünde girildi, son dakikada bu farkı tek gole indiren ODTÜ, son saniyelerde rakibinden çaldığı topla bir penaltı kazanınca sinirler bir miktar gerildi. Maçın bitimine 4 saniye kala kullanılan penaltıyla beraberliği yakalayan ODTÜ skoru 30 -30’a getirerek maçı uzatmalara götürmeyi başardı.

Beşer dakikadan oynanan iki uzatma devresi de son saniyeye kadar başa baş devam etti. Uzatmaların son dakikasına da eşitlikle girildi, bu dakikada bulduğu golle öne geçen Fırat Üniversitesi takımı son saniyelerde başarılı bir savunma ortaya koyarak rakibine gol şansı vermedi ve maçı 34 – 33 önde bitirerek rakibini elemeyi başardı.